Francja
Na poziomie 57 m znajduje się pierwszy pomost o wymiarach 65x65 m, na którym usytuowana jest restauracja. Widok z tego poziomu jest szczególnie interesujący, gdyż z tej wysokości dostrzegalne są wszystkie detale budowli. Drugi pomost na poziomie 115 m o wymiarach 30x30 m również mieści restaurację.
Na poziomie 190 m filary wieży łączą się w jeden filar, który niesie na poziomie 274 m trzecią, obudowaną w formie kabiny kondygnację o wymiarach 16x16 m. Jej dach stanowi otwarty taras. Z niego niedostępne dla zwiedzających kręcone schodki wysokości 24 m prowadzą do obserwatoriów naukowych. Zasięg widoczności z górnej platformy wynosi przy dobrej pogodzie 80 km.
Na szczyt wieży prowadzą nie używane obecnie schody o 1792 stopniach, zaś ruch zwiedzających odbywa się przy pomocy dźwigów szybkobieżnych. Przy północnym filarze stoi od r. 1930 popiersie budowniczego wieży dłuta Antoine Bourdelle'a, twórcy paryskiego pomnika Mickiewicza.
KATEDRA NOTRE-DAME
Katedra w Reims jest dalszym przykładem wysoko rozwiniętej sztuki budownictwa sakralnego we Francji. Kamień węgielny położono 6 maja 1211 r. Po długim okresie budowy (o którym niewiele wiadomo, tyle tylko, że z braku środków wielokrotnie wstrzymywano budowę) zakończono w r. 1241 wznoszenie prezbiterium. Do XIV w. budowa została ukończona w większej części. Wiadomo, że król Ludwik VIII był koronowany w Reims w r. 1223. W trzy lata później, po jego śmierci na wojnie z Albjgensami, ukoronowano tu Ludwika IX Świętego. Po nim byli tu koronowani prawie wszyscy królowie Francji.
W XV w. dobudowano obydwie wieże. Podczas I wojny światowej katedra uległa znacznym zniszczeniom, w następnych latach została jednak starannie odbudowana.
Szczególnie bogato rozczłonkowana jest fasada zachodnia o trzech portalach. Nad nią widnieje wspaniała rozeta o średnicy 12m.